WordPress SMTP Ayarları ve Easy WP SMTP Kullanımı

13

Bakalım her gün bir yazı olayını başarabilecek miyim 🙂 Çok uzun süreceğini düşünmüyorum ama yine de elimden geldiğince tüm bilgilerimi paylaşmaya çalışacağımı söylemiştim daha önce de.

Bu yazımda sizlere WordPress SMTP ayarlarının nasıl yapılacağını ve Easy WP SMTP eklentisinin kullanımı hakkında bilgiler vereceğim. Eğer blogunuzda iletişim formları kullanıyorsanız bu tür eklentilere kesinlikle ihtiyacınız var. WordPress mail gönderme sorununu bir türlü çözemedi. Nedenini sizlere açıklamaya çalışayım.

Wordpress Mail Gönderme Sorunu

WordPress çoğu kaynakta hosting sorunu olarak gösterilen mail sorununu bir türlü çözebilmiş değil. Aslında PHP Mail fonksiyonu kullanıyor ancak yapılandırması doğru yapılmadığı için çalışmıyor. Hatta yapılandırması doğru yapıldığında bile düzgün çalıştığını söyleyemem. Çünkü ya hosting sağlayıcıları ya da mail hizmetleri tarafından gönderilen e postalar istenmeyen e posta klasörüne düşüyor.

Dünyanın en çok kullanılan açık kaynak kodlu içerik yönetim sistemi olan WordPress’in bu sorunu Simple Mail Transfer Protocol sunucusu ile kolaylıkla çözülebilmektedir. Sizlere bu yazımda gerekli eklentiyi ve ayarlarını göstereceğim.

Easy WP SMTP Kurulumu ve Ayarları

Öncelikle WordPress’in eklentiler bölümüne girip Yeni Ekle butonuna bastıktan sonra aşağıdaki resimdeki gibi arama kutusuna “Easy WP SMTP” yazarak resimde ok ile belirttiğim eklentiyi Şimdi kur ile kurup ardından etkinleştir tuşuna basıyoruz.

Eklentiyi aktif hale getirdikten sonra WordPress Admin Paneli‘nden ayarlar tuşunun altında kendine ait bir sekme oluşturuyor. Bu sekmeye tıkladıktan sonra ayarları aşağıdaki gibi yapabilirsiniz. Ancak bunun öncesinde belirtmem gereken bir şey var. Cpanel‘in ya da mevcutta kullandığınız panelin üzerinden e-postaların gideceği hesabı oluşturmalısınız. Çünkü ayarlarınızda bu mail adresi ve şifresi gerekecektir.

Ayarlarınızı yukarıdaki resimlerdeki gibi kendi mail adresi ve şifrenizi yazarak ve 587 portunu kullanarak yaptığınızda sitenizde bulunan tüm iletişim formlarındaki alıcı mail adreslerine sorunsuzca maillerin gittiğini göreceksiniz. Ancak bunu yapmadan önce Easy WP SMTP eklentisinin Test E-Postası alanını kullanarak da maillerin gidip gitmediğinden emin olmanızı öneririm. Bazen bu ayarları yaptığınızda dahi WordPress’in 5.0 sürümünden sonra gelen bir özellikle stream_select fonksiyonunu wordpress php mailer scriptlerinde kullanmaya başladı. Bu fonksiyonda çoğu hosting firmasında disable_functions arasında yer almaktaydı. Bu fonksiyonun cagefs ile bir problem oluşturmadığını Hosting firmalarına söylemeniz durumunda disable durumundan çıkaracaklar ve mailleriniz problemsiz bir şekilde iletilmeye başlanacaktır.

Aşağıdaki bilgiler ile gönderimlerinizi Gmail ya da Yandex Mail adresiniz üzerinden de yapabilirsiniz. Bu nedenle bununla ilgili gerekli bilgileri de aşağıya bırakıyorum. Umarım işinize yarar.

Gmail SMTP Ayarları

Yandex Mail SMTP Ayarları

Yorumlar (0)

*Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.