WordPress Sitenizde Olmazsa Olmaz Eklentiler ve Ayarlar

15

Herkese merhaba. Bu hem sitemin ilk yazısı olması hem de sitemi tekrardan yeniden kurmam dolayısıyla bilgilerim tazeyken kaleme almak istediğim bir yazıydı. Bu vesile ile yazmış olayım.

Bu zamana kadar WordPress siteleri ile çok içli dışlı oldum. İlk başlarda Joomla gibi bir sistem kullansam da ardından WordPress’i keşfederek bunun üstünde ustalaşmaya çalıştım. WordPress eklentilerinden tutunda tema yazmaya kadar giden bir yolda oldukça fazla WordPress site yapıp, yöneterek de bu bilgilerimi geliştirdim. Şimdi bir WordPress siteyi ilk kurduğumda hangi eklentileri yüklerim, hangilerinin hem SEO hem de hız açısından iyi olacağını bilirim bunlardan bahsetmek istiyorum. Ancak bunlardan bahsederken kısa kısa yazacağım. İlerleyen zamanlarda yazacağım yazılar ile hepsinin ayarlarının nasıl yapıldığına dair detaylı bilgiler vereceğim ve bu yazıları da bu yazıyı güncelleyerek link vereceğim.

All in One SEO

WordPress’i kurduktan sonraki ilk işim All in One Seo eklentisini yükleyip ardından onun ayarlarını yapmaktır. Çünkü All in One Seo eklentisi ayarları doğru yapıldığında SEO konusunda oldukça başarılı. Yoast SEO’ya göre daha zor bir kullanımı olduğunu söylemem gerek. Yoast SEO ile anahtar kelime optimizasyonunu kolay bir şekilde yapabilirsiniz ancak All in One SEO ile bu tür becerilere önceden sahip olmanız gerekmekte. Eğer anahtar kelime optimizasyonu konusunda bilgi sahibiyseniz All in One SEO eklentisi sizin için bir adım önde olmalıdır.

Table Of Content Plus

Google’ın SEO için önem verdiği değerlerden biri de yazıların içindeki içindekiler bölümüdür. Bunu da hemen yükleyerek yazılarınızda içindekiler bölümünü çıkarabilirsiniz. Kolay kullanımı olmasına rağmen ilgili ayarların nasıl yapıldığına dair ayarları da aşağıdaki yazımızda bulabilirsiniz.

No Category Base

WordPress link yapısı gereği kategorilerin başında eğer ayarlamazsanız category, ayarlarsanız kategori, kat gibi  ayarladığınız değerleri link bölümünde göstermektedir. Bu da linkin gereksiz uzamasına ve link verdiğiniz kategorilerin de büyümesine yol açıyor. Bu eklenti sayesinde www.emreozalp.com.tr/kategori/wordpress yerine www.emreozalp.com.tr/wordpress olarak linkiniz kısa ve anlamlı bir şekilde gözükecek ve daha az yer kaplayacaktır.

Classic Editor

WordPress’in 5.0 sürümü ile birlikte gelen editörü seveniniz var mıdır bilemem. Ancak benim hiç hoşlanmadığım kesin. Bu nedenle WordPress’in eski editörü olan Classic Editor eklentisini muhakkak indiriyorum ve bunu kullanıyorum. Yeni yazı editörü olan Gutenberg’den hoşlanmayanlar için aşağıdaki yazımdan kendinize göre beğendiğiniz editörü seçerek eklentisini indirip etkinleştirdikten sonra hemen kullanmaya başlayabilirsiniz.

Easy WP SMTP

Bildiğiniz gibi çoğu hosting firması direkt php’nin mail fonksiyonu ile mail göndermeye izin vermez ve çoğu sitede iletişim formları çalışmaz. Ancak Easy WP SMTP eklentisini indirerek ayarlarınızı yaptıktan sonra siz de iletişim formlarının kolaylıkla çalışmasını sağlayabilir, WordPress siteniz ile SMTP üzerinden mail gönderimlerinizi yapabilirsiniz.

Really Simple SSL

Really Simple SSL eklentisi sayesinde SSL kurulumunuzu Cpanel üzerinden yaptıktan sonra sitenizin kolayca SSL üzerinden açılmasını sağlayabilirsiniz. Sitenizi yavaşlatmaz ve kullanımı indirip etkinleştirmek kadar basittir.

Contact Form 7

Contact Form 7 eklentisi ile tüm iletişim formlarını düzenleyebilir, sitenizde bulunan her iletişim kutusunun farklı mail adreslerine mail atmasını sağlayabilir ve kullanabilirsiniz. Bunun kullanımı da aşağıdaki yazı ile anlattım. Detaylı bilgilere kolayca ulaşabilirsiniz.

Tüm bu eklentileri yükledikten sonra WordPress’iniz için yapmanız gereken en önemli ayarlardan biri kalıyor. Kalıcı bağlantı ayarları. Aşağıdaki resimdeki gibi ayarlarınızı yaparak ve zengin içerikler üreterek sitenizin iç SEO’sunun oldukça güçlü olmasını sağlayabilirsiniz.

Tüm bu ayarları da yaptıktan sonra sitenizi rahatlıkla ve güvenle kullanabilirsiniz. Yayın hayatınızda başarılar dilerim 🙂

Yorumlar (0)

*Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.