WordPress Eski Yazı Editörünü Kullanma/Geri Getirme

13

Herkese Merhaba,

Bu yazımda sizlere WordPress’in eski yazı editörü olan klasik editörün nasıl geri getirileceğini anlatacağım. Eğer sitenizi WordPress’in güncel versiyonu ile kurduysanız ya da WordPress sürümünü güncellediyseniz yeni yazı editörü ile tanışmış ve muhtemelen de ‘Bu ne be?’ gibi bir soru sormuşsunuzdur. Aslında bu güncelleme gelmeden önce yeni yazı editörü olan Gutenberg eklentisini tanıtmış hatta Beta sürümünü bazı kullanıcılarına test etme imkanı sunmuştu. Beğenen ya da kullanışlı bulan var mıdır bilemem, ancak ben zerre kadar hoşlanmadım. O nedenle de WordPress siteleri ilk kurduğum andan itibaren hemen eski yazı editörünü(Classic Editor, Klasik Düzenleyici) ya da daha geniş kapsamlı olan TinyMCE Advanced eklentisini kurarım.

Bunlardan hangisini kuracağıma kullanıcının seviyesine göre karar veriyorum ama. TinyMCE Advanced oldukça gelişmiş bir eklenti, basit bir arayüzü var ve her kullanıcıya hitap ediyor. Aşağıda fotoğraflarını paylaşacağım yazı sayfalarının o yüzden siteyi kullanacak olan kişinin bilgisi eğer az ise TinyMCE eğer yeterli ise Classic Editor ile devam ediyorum.

Classic Editor, Klasik Düzenleyici

TinyMCE Advanced

Gördüğünüz gibi TinyMCE Advanced ile gereğinden fazla şeyi yapabilirken Klasik Düzenleyici biraz daha sınırlı. Bazı düzenlemeleri css ile yapmanız gerekiyor Klasik Düzenleyici’de. O nedenle siteyi kullanacak kişinin bilgisine ya da isteğine göre bir eklenti kullanılabilir. Bu tür eklentiler sitenin ön yüzünde olmadığı için siteyi yavaşlatma gibi bir durum da söz konusu değildir. O nedenle ikisinden birini gönül rahatlığı ile kullanabilirsiniz.

Gutenberg’den kurtulmanıza biraz faydam olduysa ne mutlu bana, hepinize iyi çalışmalar 🙂

Yorumlar (0)

*Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.